Not a fan of one of the genres?





(You can't hide all the genres)
 

[02/08/2013] Nature One - A Time to Shine [DE]

Looking for parties?
  

Postby Nightstalker » 29 Apr 2013, 18:17

Image

Info
Name: Nature One - A Time to Shine
Organisation: I-Motion GmbH
Date: 01st August 2013 - Preparty / 02nd August 2013 / 03rd August 2013
Time: 18:00 - 09:00
Location: Raketenbasis Pydna, Kastellaun
Age: 18+
Ticket price: Voorverkoop: €53 ,90 / Doorsale: €73,70
Get tickets at: I-Motion GmbH & Nature One 2013
Website: Nature One 2013

Lineup

Show spoiler
Saturday
Open Air Floor
20:00 - 21:30: Jerome
21:30 - 23:00: Moguai
23:00 - 00:30: Markus Schulz
00:30 - 02:00: Sander van Doorn
02:00 - 03:30: Sebastian Ingrosso
03:30 - 04:30: Live: Vitalic
04:30 - 06:00: Danny Avila

Century Circus
20:00 - 21:00: Raphael Dincsoy
21:00 - 22:00: Kerstin Eden
22:00 - 23:00: Live: Brian
23:00 - 00:30: Klaudia Gawlas
00:30 - 02:00: Felix Kröcher
02:00 - 03:30: Len Faki
03:30 - 04:30: Live: The Advent
04:30 - 06:00: Chris Liebing

House Of House
20:00 - 21:00: Babor
21:00 - 22:30: Sebastian Gnewkow
22:30 - 00:00: Felix da Housecat
00:00 - 01:30: Tom Novy
01:30 - 03:00: Milk & Sugar
03:00 - 04:30: Deniz Koyu
04:30 - 06:00: Live: DBN

Classic Terminal
20:00 - 22:00: [email protected]
22:00 - 00:00: Miss Yetti
00:00 - 02:00: Mark 'Oh
02:00 - 04:00: Kai Tracid
04:00 - 06:00: Ravers Nature

30 Jahre Airport (Open Air)
Mike Morella
Norman
Sonic

30 Jahre Airport (Bunker Neonight)
Rex Kramer

Abstract Meets Butan & Lehmann
20:00 - 21:00: Robin Hirte
21:45 - 23:00: Frank Sonic
00:30 - 01:30: Torsten Kanzler
01:30 - 03:00: Klaudia Gawlas
03:00 - 05:00: Frank Kvitta
05:00 - 06:00: Brachiale Musikgestalter

Acid Wars & Fusion Club
20:00 - 21:30: Dave Ryder
21:30 - 22:30: Philipp Dengler
22:30 - 23:30: Jon Asher
23:30 - 00:45: Hierro
00:45 - 02:45: Man at Arms & Sorgenkint
02:45 - 03:45: Viper XXL
03:45 - 04:45: Live: Arkus P.

Dasding Plattenlegerzelt
20:00 - 21:30: Stephan Hinz
21:30 - 23:30: Benjamin R
23:30 - 01:00: Sandro Marques
01:00 - 03:00: Intakt
03:00 - 04:30: Philipp Ruhmhardt
04:30 - 06:00: Deerk Hollaender

Dirty Workz
20:00 - 21:00: Mode Seven
21:00 - 22:00: Def Toys
22:00 - 23:00: Demoniak
23:00 - 00:00: Dr. Rude
00:00 - 01:00: Dr Phunk
01:00 - 02:00: Playboyz
02:00 - 03:00: Stereotuners
03:00 - 04:00: Low-E
04:00 - 05:00: Desnar
05:00 - 06:00: D-Liciouz
MC: DL Nederland

E-lake meets Factory12
00:30 - 01:30: Yennus
04:30 - 06:00: Waztoo

Electronic Visions Meets Klangspektakel
00:15 - 01:45: Pappenheimer
01:45 - 03:15: Alex Bau
04:45 - 06:00: Sebastian Groth

Elektroküche & Dunkles Treiben
20:00 - 21:00: Alex Breitling
21:00 - 22:00: Max Mayr
22:00 - 23:00: Dr. Gonzo
23:00 - 00:00: Dompe
00:00 - 01:30: Nick Lase & Onomato
03:00 - 04:00: Frank Sonic & Guzzle
04:00 - 06:00: Jagger

Hardcore Gladiators
20:00 - 21:00: Distiller
21:00 - 22:00: Hardliner
22:00 - 23:00: Sonic-D
23:00 - 00:00: Pressurehead
00:00 - 01:00: Peacekeeper & Twilight Forces
01:00 - 02:15: Masters of Noise
02:15 - 03:30: Re-Direction & Tensor
03:30 - 04:45: Ron
04:45 - 06:00: Mecanical Animal
MC: Buddha Nederland
MC: H

Heavensgate Invites Grotesque Meets Motion Festival
20:00 - 21:00: Robert Mint
21:00 - 22:00: Adam Seller
22:00 - 23:00: Sun & Set
23:00 - 00:00: Corti Organ
00:00 - 01:00: Maarten de Jong
01:00 - 02:00: Alex M.O.R.P.H. & Woody van Eyden
02:00 - 03:00: RAM
03:00 - 04:00: Mark Sixma
04:00 - 05:00: Jorn van Deynhoven
05:00 - 00:00: Extravagance SL

Hexenhouse
20:00 - 22:00: Maze
22:00 - 23:00: Pascal Wagner
23:00 - 00:00: Prouder
00:00 - 01:00: Juliez
01:00 - 02:00: Dr. Motte
02:00 - 03:00: Tiger & Dragon
03:00 - 04:00: Marc Wall-e
04:00 - 05:00: Chris de Car
04:00 - 06:00: Joe Kenobi
05:00 - 04:00: Alex2K & Nico Rush

Masters Of Hardcore
20:00 - 21:00: Backfire
21:00 - 22:00: Angeldust
22:00 - 22:45: Bodyshock
22:45 - 23:30: Accelarator
23:30 - 00:15: State of Emergency
00:15 - 01:00: T-junction
01:00 - 02:00: Predator
02:00 - 03:00: Re-Style
03:00 - 04:00: Noize Suppressor
04:00 - 04:45: DaY-már
04:45 - 05:15: Live: The Masters Elite
05:15 - 06:00: Akira
MC: Tha Watcher

Stammheim & Bambule @ Mtw Club
20:00 - 23:00: Marky
23:00 - 02:00: Norman
05:00 - 06:00: Marky & Norman

Tresor Next
22:00 - 23:20: 88uw
03:20 - 04:00: Krenzlin

Tunnel Trance Force
20:00 - 21:00: Chris Deelay
23:30 - 00:20: G-style Brothers
00:20 - 01:10: The Airwolf
02:00 - 02:50: Deejane Kim
03:40 - 04:30: Maniac
04:30 - 05:15: Vivid Illusion
05:15 - 06:00: Corehead
21Usb – The Hardtechno Family
20:00 - 21:15: Stefan Senk
21:15 - 22:30: Pappenheimer
22:30 - 23:45: Null Forge
02:15 - 03:30: Richie Gee

Vogue Club
20:00 - 21:00: Simon Phinixx
21:00 - 22:00: Dave Replay & Simon Phinixx
22:00 - 23:00: Dave Replay
23:00 - 00:30: Simoné
00:30 - 02:00: Fräggel
02:00 - 03:30: Ben Gala
04:30 - 06:00: Philipp Kempnich


Sunday
Open Air Floor
18:00 - 20:00: Zak Moya
20:00 - 21:30: Dabruck & Klein
21:30 - 22:30: Live: Laserkraft 3D
22:30 - 00:00: W&W
00:00 - 01:30: ATB
01:30 - 02:00: Nature One Inc.
02:00 - 03:30: Paul van Dyk
03:30 - 05:00: Zedd
05:00 - 06:00: Nelski
06:00 - 07:30: Simon Patterson
07:30 - 09:00: Dag

Century Circus
18:00 - 19:30: Electronmike & Katsu Arai Japan
19:30 - 21:00: Dandi & Ugo
21:00 - 22:00: Live: Eric Sneo
22:00 - 23:30: Marco Bailey
23:30 - 01:00: Adam Beyer
01:00 - 02:30: Sven Väth
02:30 - 04:00: Umek
04:00 - 05:00: Alex Kraemer & Live: Niereich
05:00 - 06:30: Torsten Kanzler
06:30 - 07:30: Live: Brachiale Musikgestalter
07:30 - 08:30: Sutura

House Of House
18:00 - 19:30: Max Mayr
19:30 - 21:00: Heiko Gemein
21:00 - 22:00: Live: Bunte Bummler
22:00 - 23:30: Tube & Berger
23:30 - 01:00: Live: AKA AKA & Live: Thalstroem
01:00 - 03:00: Dominik Eulberg
03:00 - 04:00: Live: Marek Hemmann
04:00 - 05:00: Live: Oliver Schories
05:00 - 06:30: Till Von Sein
06:30 - 08:30: Ante Perry

Classic Terminal
18:00 - 21:00: Live: Sunshine live DJ Team
21:00 - 23:00: Johan Gielen
23:00 - 01:00: Andreas Kraemer
01:00 - 02:00: Live: Thomas P. Heckmann
02:00 - 04:00: Charly Lownoise & Mental Theo
04:00 - 06:00: Dabruck & Klein
06:00 - 08:30: Tanith

30 Jahre Airport Open Air
18:00 - 21:30: Feurich
21:30 - 00:30: Daniel R.
00:30 - 02:00: Jay Frog
02:00 - 06:00: Marc Miroir
06:00 - 08:00: Nykk

30 Jahre Airport
18:00 - 20:00: Jonas Rech
20:00 - 21:00: Pappenheimer
21:00 - 23:00: Jan Fleck & Live: Waldhaus
23:00 - 01:00: Boris S
01:00 - 03:00: Svetec
03:00 - 05:00: Adrian Valera
05:00 - 06:00: Pappenheimer
06:00 - 08:00: Acid Fonic

Abstract Meets Butan & Lehmann
18:00 - 19:00: Jan Hanke
19:00 - 19:45: Linus Quick
19:45 - 21:15: Raphael Dincsoy
21:15 - 22:00: Broombeck
22:00 - 23:30: Katsu Arai
23:30 - 00:30: Niereich
00:30 - 02:00: A.Paul
02:00 - 03:00: Eric Sneo
03:00 - 04:30: Dandi & Ugo
04:30 - 06:00: Sven Wittekind
06:00 - 08:00: Kerstin Eden

Acid Wars & Fusion Club
19:30 - 20:30: Kareem
20:30 - 21:30: Lukash Andego
21:30 - 22:45: 2Junxion
22:45 - 23:45: Michael Kruck
23:45 - 01:15: Man at Arms
01:15 - 03:00: Sorgenkint
03:00 - 04:30: Julyukie & O.B.I.
04:30 - 05:30: Crotekk
05:30 - 06:30: Divouse.AM
06:30 - 07:45: Da Hunter
07:45 - 08:00: Incredible Papst

Dasding Plattenlegerzelt
18:00 - 20:00: Deerk Hollaender
20:00 - 22:00: DGeorge
22:00 - 00:00: Marius Lehnert
00:00 - 02:00: Stephan Hinz
02:00 - 04:00: Sandro Marques
04:00 - 06:00: Benjamin R
06:00 - 08:00: Philipp Ruhmhardt

Dirty Workz
18:00 - 19:00: Substance One
19:00 - 20:00: Sound Freakerz
20:00 - 21:00: Outlander
21:00 - 22:00: Neilio
22:00 - 23:00: In-Phase Nederland
23:00 - 00:30: Phuture Noize
00:30 - 02:00: Audiofreq
02:00 - 03:30: Hard Driver
03:30 - 05:00: Da Tweekaz
05:00 - 06:00: Neroz
06:00 - 07:00: Goliath
07:00 - 08:00: D-Liciouz & Sounic
MC: DL Nederland

E-lake Meets Factory12
00:30 - 02:00: Sven Wittekind
02:00 - 03:00: Sven Wittekind

Electronic Visions Meets Klangspektakel
22:30 - 00:00: Daniel Soave
06:00 - 07:30: Mick Zakon

Elektroküche & Dunkles Treiben
21:00 - 22:30: Marleen Polakowski
00:00 - 01:30: Christian Kliché
03:00 - 06:00: Jagger

Hardcore Gladiators
18:00 - 19:30: Distiller
19:30 - 21:00: Devil2K
21:00 - 22:00: Alternate
22:00 - 23:30: G-style Brothers
23:30 - 00:30: Dalora
00:30 - 01:45: Kahlkopf HC
01:45 - 02:30: Live: Thorax
02:30 - 03:30: Quitara
03:30 - 05:00: D-Ceptor & Newstyler
05:00 - 06:30: Gigi
06:30 - 08:00: Paranoid
MC: Buddha
MC: H

Heavensgate Invites Grotesque Meets Motion Festival
18:00 - 20:00: Steven Sanders
21:30 - 22:45: Substance
22:45 - 00:30: Scream
00:30 - 02:00: Kid Chris
02:00 - 03:30: Madwave
03:30 - 05:00: Inspiration
05:00 - 07:00: Daydreamer

Hexenhouse
18:00 - 19:30: Tora & Xano
19:30 - 21:00: Hyydro
21:00 - 22:00: Benuses
23:00 - 00:00: Patrick Patterson
00:00 - 01:00: Laserkraft 3D
01:00 - 02:00: Falk
02:00 - 03:00: Tora & Xano
03:00 - 04:00: Alex2K & Nico Rush
05:00 - 06:30: Weisser Afreakaner
06:30 - 08:00: Prouder

Masters Of Hardcore
18:00 - 19:30: Backfire
19:30 - 21:00: Tomcat
21:00 - 22:30: Crossfiyah
22:30 - 00:00: Dyprax
00:00 - 01:30: Catscan
01:30 - 03:00: Outblast
03:00 - 04:30: Tha Playah
04:30 - 05:30: Live: Angerfist
05:30 - 07:00: Negative A
07:00 - 08:00: Drokz
MC: Tha Watcher

Stammheim & Bambule @ Mtw Club
18:00 - 20:00: Lenz
00:00 - 02:00: Peter Eilmes
02:00 - 04:00: Kia
04:00 - 06:00: Sercan
06:00 - 08:00: Alexander Aurel

Tresor Next
02:00 - 04:00: 88uw
06:00 - 08:00: Krenzlin

Tunnel Trance Force
18:00 - 19:00: MC: Pacemaker
19:00 - 20:00: Merlin
20:00 - 20:55: T.I.M. | Trust In Music
20:55 - 21:50: Inside Visage
21:50 - 22:45: Delude
22:45 - 23:40: Franky B
00:35 - 01:35: Dean
01:35 - 02:30: Slideout
02:30 - 03:25: Cyre
04:20 - 05:15: Patrick Bunton
05:15 - 06:10: P-Bass
06:10 - 07:05: Texx
07:05 - 08:00: Nexxus
08:00 - 09:00: Sven E

Usb
18:00 - 19:30: Sebastian Groth
19:30 - 21:00: The Flatlander
22:30 - 00:00: Men vs Machine
00:00 - 01:30: Live: Jan Fleck
01:30 - 03:30: Live: Tetrapak
03:30 - 05:00: Live: Waldhaus
05:00 - 06:30: Greg Notill
06:30 - 08:00: Andi Teller

Vogue Club
18:00 - 19:30: Philipp Kempnich
19:30 - 21:00: Dommy Dean
21:00 - 23:00: Original Gabba
23:00 - 01:00: Simon Phinixx
01:00 - 03:00: Sebastian Gnewkow
03:00 - 05:00: Jay Frog
05:00 - 06:30: Dommy Dean
AUSTRIA (Not Australia )
There is always time for SCHNITZEL & BEER!!!
User avatar
Nightstalker (31)
Beer Mod
 
Posts: 8624
Location: Austria (at) Near Vienna, Austria



Postby Nightstalker » 01 Aug 2013, 18:39

Timetable Update ^^
AUSTRIA (Not Australia )
There is always time for SCHNITZEL & BEER!!!
User avatar
Nightstalker (31)
Beer Mod
 
Posts: 8624
Location: Austria (at) Near Vienna, Austria

Postby Nightstalker » 19 Aug 2013, 14:50

Aftermovie
AUSTRIA (Not Australia )
There is always time for SCHNITZEL & BEER!!!
User avatar
Nightstalker (31)
Beer Mod
 
Posts: 8624
Location: Austria (at) Near Vienna, Austria

Quick Reply

Register or login to share your passion for the harder styles
   
 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests